Past winners

Faculty Groupings 

(Note: groupings were different for 1997-1999 and 2000-2010)

Humanities, Creative Arts and Social Sciences

(Faculties: Arts, Architecture Building and Planning, Business & Economics, Law, Melbourne Business School, Melbourne Graduate School of Education, VCA & Music)

Science and Engineering

(Faculties: Science, Engineering, Land & Environment, Veterinary Science)

Medicine, Dentistry and Health Sciences

(Faculty: Medicine, Dentistry & Health Sciences)

  • Winners (2015)

    Humanities, Creative Arts and Social Sciences

    • Geoffrey Mead (School of Social and Political Sciences)
      "Sense of structure and structure of sense: Pierre Bourdieu's habitus as a generative principle"
    • Wendy Ng (Melbourne Law School)
      "The political economy of China's anti-monopoly law"

    Science and Engineering

    • Darwin Tat-Ming Lau (Mechanical Engineering)
      "Modelling and analysis of anthropomorphic cable-driven robots"
    • Liam Terres Hall (School of Physics)
      "Principles and applications of quantum decoherence in biological, chemical, and condensed matter systems"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • Aung Ko Win (Melbourne School of Population and Global Health)
      "Cancer risks for people with colorectal cancer-predisposing genetic mutations"
    • Christina Qingran Mo (Anatomy and Neuroscience and Florey Department of Neuroscience and Mental Health)
      "The effects of stress on the onset and progression of Huntington's disease in a transgenic mouse model"
  • Winners (2014)

    Humanities, Creative Arts and Social Sciences

    • Luis Fernando Eslava Arcila (Melbourne Law School)
      "Local space, global life: the everyday operation of international law and development"
    • Gary Edward Foley (School of Culture and Communication)
      "An autobiographical narrative of the Black Power Movement and the 1972 Aboriginal Embassy"

    Science and Engineering

    • Jin Shang (Chemical and Biomolecular Engineering)
      "Novel separation mechanism for CO₂ capture - "molecular trapdoor" effect"
    • Brandon Ian MacDonald (School of Chemistry)
      "Solution-processed CdTe nanocrystal solar cells"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • Jaclyn Suzanne Pearson (Microbiology and Immunology)
      "Type III effectors of enteropathogenic Escherichia coli"
    • David Thomas Riglar (Medical Biology)
      "Dissection of the coordinated events during Plasmodium falciparum infection of the human erythrocyte"
  • Winners (2013)

    Humanities, Creative Arts and Social Sciences

    • Emily Jane Hudson (Melbourne Law School)
      "Copyright exceptions: the experiences of cultural institutions in the United States, Canada and Australia"
    • Jeanette Deirdre Tamplin (Melbourne Conservatorium of Music)
      "The effects of singing on respiratory function, voice, and mood for people with quadriplegia"

    Science and Engineering

    • Marcus William Doherty (School of Physics)
      "The theory of the nitrogen-vacancy colour centre in diamond"
    • Dean Robert Freestone (Electrical and Electronic Engineering)
      "Epileptic seizure prediction and the dynamics of the electrical fields of the brain"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • Bruce Charles Vivian Campbell (Medicine RMH)
      "Acute stroke imaging: predicting response to therapy"
    • Peng Lei (Pathology)
      "Ironing out the involvement of tau protein in neurodegenerative diseases"
  • Winners (2012)

    Humanities, Creative Arts and Social Sciences

    • Takele Soboka Bulto (Melbourne Law School)
      "Rights, wrongs and the river between: extraterritorial application of the human right to water in Africa"
    • Milinda Gamaniabaya Pathiraja (Architecture, Building and Planning)
      "The idea of 'robust technology' in the definition of a 'third-world' practice: architecture, design and labour training"

    Science and Engineering

    • Cinzia Cantacessi (Faculty of Veterinary Science)
      "Genomic-bioinformatic investigations of key gastrointestinal parasites of socio-economic importance and their implications"
    • Michael Alan Wheeler (Mathematics and Statistics)
      "Free fermions in classical and quantum integrable models"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • Fiona Mary Russell (Paediatrics)
      "Alternative pneumococcal vaccination schedules for infants in Fiji and pneumococcal epidemiology"
    • Kimberley Mellor (Physiology)
      "Fructose and the heart: myocardial remodelling and functional responses"
  • Winners (2011)

    Humanities, Creative Arts and Social Sciences

    • Jothi Saunthararajah (Melbourne Law School)
      "Legislating illiberalism: law, discourse & legitimacy in Singapore"
    • Jennifer Anne Green (School of Languages and Linguistics)
      "Between the earth and the air: multimodality in Arandic sand stories"

    Science and Engineering

    • Hugh Richard Miller (Mathematics and Statistics)
      "Statistical methods for the analysis of high-dimensional data"
    • Jing Fung Tan (Chemical and Biomolecular Engineering)
      "Core cross-linked star polymers and their multi-star analogues: advancements in their versatility and commercial viability"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • Mark Anthony Walterfang (Psychiatry)
      "The specificity of morphological changes of the corpus callosum in schizophrenia and related major mental disorders"
    • Michelle Dianne Tate (Microbiology and Immunology)
      "The role of innate immune defences in determining the virulence of influenza A virus for mice"
  • Winners (2010)

    Humanities and Creative Arts

    • Alexander James Ling (School of Culture and Communication)
      "Infinite revolutions: Alain Badiou, thinking cinema"

    Social Sciences

    • Muhammad Ali (Melbourne Business School)
      "Workforce gender diversity: is it a source of competitive advantage?"

    Science and Engineering

    • Andrew Vincent Martin (School of Physics)
      "Theoretical studies in phase imaging and atomic resolution electron microscopy"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • Radwa Aly Bakry Badawy (Department of Medicine (Austin & Northern Health))
      "Cortical excitability and epilepsy; insights into the pathophysiology"
  • Winners (2009)

    Humanities and Creative Arts

    • Amelia Jane Douglas (School of Culture and Communication)
      "Historiography in the open present: Pierre Huyghe and the association of freed time"

    Social Sciences

    • Brenda LeAnn Southerland Holt (Faculty of Education)
      "Global routes/rural roots: identiy, rural women and higher education"

    Science and Engineering

    • Jacek Jaroslaw Jasieniak (School of Chemistry)
      "Synthesis and application of II-VI semiconductor quantum dot"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • Nathan James Cochrane (School of Dental Science)
      "Remineralisation of mineral-deficient enamel using casein phosphopeptide stabilised amorphous calcium fluoride phosphate"
  • Winners (2008)

    Humanities and Creative Arts

    • Roland George Burke (School of Historical Studies)
      "The politics of decolonisation and the evolution of the international human rights project"

    Social Sciences

    • Simon Andrew Butt (Faculty of Law)
      "Judicial review in Indonesia: between civil law and accountability? A study of constitutional court decisions 2003-2005"

    Science and Engineering

    • Daniel Enrique Gomez Alviarez (School of Chemistry)
      "Optical properties of single semiconductor nanocrystals"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • Jonathan David Schertzer (Department of Physiology)
      "Non-viral gene transfer of growth factors in skeletal muscle: implications for injury, regeneration and disease"
  • Winners (2007)

    Humanities and Creative Arts

    • Ahmad Luthfi Assyaukanie (Asia Institute)
      "Muslim models of polity: Islamic arguments for political change in Indonesia, 1945-2005"

    Social Sciences

    • Gaynor Williams (Faculty of Education)
      "Improving intellectual and affective quality in mathematics lessons: how autonomy and spontaneity enable creative and insightful thinking"

    Science and Engineering

    • John Papandriopoulos (Department of Electrical and Electronic Engineering)
      "Resource optimization in multiuser communication networks"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • James Gordon Ryall (Department of Physiology)
      "Age-related changes in skeletal and cardiac muscle structure and function: effects of beta 2-adrenoceptor agonist administration"
  • Winners (2006)

    Humanities and Creative Arts

    • Djoymi Anne Baker (School of Art History, Cinema, Classics & Archaeology)
      "Broadcast space: TV culture, myth and Star Trek"

    Social Sciences

    • Penelope Anne Smith (Institute of Applied Economic & Social Research)
      "Modelling business cycles through changes in regime"

    Science and Engineering

    • Martin Daly de Jonge (School of Physics)
      "High-accuracy measurements of the x-ray mass attenuation coefficients of molybdenum and tin: testing theories of photoabsorption"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • Christopher Michael Smith (Department of Medical Biology)
      "The interplay of dendritic cells and T-helper cells in generating immunity to viruses"
  • Winners (2005)

    Humanities and Creative Arts

    • Simon James West (French, Italian & Spanish Studies)
      "E tant' e dritta e simigliante cosa: translating Guido Cavalcanti"

    Social Sciences

    No Prize awarded this year

    Science and Engineering

    • Lucia Hillegonda Gerarda Jose Boxelaar (Agriculture & Food Systems)
      "Diversity and convergence in platforms for change: building social capability for land management"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • Sophocles Chrissobolis (Pharmacology)
      "Mechanisms regulating cerebral artery function"
  • Winners (2004)

    Humanities and Creative Arts

    • Anthony Keith Birch (History)
      "'Framing Fitzroy': contesting and (de)constructing place and identity in a Melbourne suburb"

    Social Sciences

    • Peter James Fleming (Management)
      "Diogenes go to work: culture, cynicism and resistance in the contemporary workplace"

    Science and Engineering

    • Duncan Andrew Wild (Chemistry)
      "Infrared spectroscopy of size selected anion complexes and clusters"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • Toula Bouras (Pathology)
      "Molecular analysis of the estrogen receptor alpha pathway in human breast cancer"
  • Winners (2003)

    Humanities and Creative Arts

    • Mark Halsey (Criminology)
      "On the name and nature: categorical and criminological marks of forest bodies"

    Social Sciences

    • John Stachurski (Economics)
      "Stochastic economic growth: an operator-theoretic approach"

    Science and Engineering

    • Maziar Nikpour (Electrical and Electronic Engineering)
      "Reduced-rank signal processing"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • Peter Boag (Veterinary Science)
      "Gender-specific gene expression in the porcine parasitic nematode Oesophagostomum dentatum"
  • Winners (2002)

    Humanities and Creative Arts

    • Marion Elizabeth Frere (History & Criminology)
      "Corporeal punishment: prisons and sexual difference"

    Social Sciences

    • Angela Paladino (Management)
      "Comparing the resource based view and market orientation to understand organisational performance"

    Science and Engineering

    • Nicole Fiona Bell (Physics)
      "Neutrino oscillations and the early universe"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • James Geoffrey Beeson (Medical Biology)
      "Mechanisms of placental infection by Plasmodium falciparum"
  • Winners (2001)

    Humanities and Creative Arts

    • Nicole Denise Kruspe (Linguistics and Applied Linguistics)
      "Semelai"

    Social Sciences

    • Simon James Bell (Management)
      "Organisational learning and internal marketing"

    Science and Engineering

    • Daniel John Mortlock (Physics)
      "Statistical gravitational lensing"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • Justin Raymond Hamilton (Pharmacology)
      "Protease-activated receptors in coronary arteries"
  • Winners (2000)

    Humanities and Creative Arts

    • Justin Dominic Clemens (English)
      "Institution, aesthetics, nihilism: the romanticism of contemporary theory"

    Social Sciences

    • Brian Norman Gray (Language, Literacy and Arts Education)
      "Accessing the discourses of schooling: English language and literacy development with Aboriginal children in mainstream schools"

    Science and Engineering

    • Mark Peter Oxley (Physics)
      "Inner-shell ionization by fast electrons in a crystalline environment"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • Paul Baden Sparks (Medicine RMH)
      "The influence of atrial arrhythmias and cardiac pacing onmechanical and electrical remodelling of the human atria"
  • Winners (1999)

    Humanities and Social Sciences

    • Robert Norman Paddle (History and Philosophy of Science)
      "Changing scientific perspectives of the Thylacine, or Tasmanian Tiger (Thylacinus cynocephalus)"

    Science and Engineering

    • Jamie Scott Evans (Electrical and Electronic Engineering)
      "Studies in nonlinear filtering theory: Random parameter linear systems, target tracking and communication constrained estimation"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • Ingrid Eileen Scheffer (Medicine Austin)
      "Inherited epilepsy syndromes in multiplex families"
  • Winners (1998)

    Humanities and Social Sciences

    • Mark McDonald (Fine Arts, Classical Studies & Archaeology)
      "Studies in printmaking and print collecting in Madrid (1584 - 1684) and the contribution of Pedro de Villafranaca y Malagon"

    Science and Engineering

    • Anne-Maree Boland (Crop Production)
      "Control of vegetative vigor of peach orchards"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • Patrick Reading (Microbiology & Immunology)
      "The role of mannose-binding lectins in host defence againstviral infections"
  • Winners (1997)

    Humanities and Social Sciences

    • Simon Marginson (Education Policy and Management)
      "Markets in education: the formation of markets in Australian education since 1975"

    Science and Engineering

    • Peter Stone (Agriulculture and Resource Management)
      "The effects of post-anthesis heat stress on wheat yield and quality"

    Medicine, Dentistry and Health Sciences

    • Stephen Rogerson (Medical Biology)
      "Cytoadherence and rosetting in Plasmodium Falciparum"

Back to Thesis prizes